Rozhovor s Miladou Hanzalíkovou o Textile house

Rozhovor s Miladou Hanzalíkovou o Textile house

Letošní ročník Fashion Pointu bude i o udržitelné módě, takže jsme nemohli opomenout „sekáče“ a jeden z nejoblíbenějších – Textile house. Abychom vám tuto skvělou firmu představili, udělali jsme pro vás rozhovor s Miladou Hanzalíkovou, shop director CEE Textile house.

Jak vznikl Textile house?

Naše firma před více jak 20 roky začínala jako třídírna oblečení jako druhotné suroviny. To znamená, že oblečení se nejprve roztřídí podle kvality materiálu. Takto roztříděné zboží se lisuje do balíků, které se prodávají firmám, a ty z nich vyrábí něco nového – matrace, plachty, deky, izolační materiál do automobilového průmyslu nebo netkané textilie do stavebnictví. Jednoho dne jsme si uvědomili, že to nepoškozené zboží je škoda lisovat a začali jsme ho prodávat maloobchodníkům do malých second handů. Zájem byl obrovský, z čehož jsme usoudili, že půjde nejspíš o díru na trhu a začali jsme pomalu otvírat naše vlastní second handové prodejny. Dnes tedy provozujeme jak třídírnu, tak second handy, do kterých jde jen 20% zboží.

Liší se něčím Textile House od jiných second handů?

Textile house se od jiných second handů liší nabídkou oblečení z celého světa. Nakupujeme ve všech západoevropských státech, včetně Skandinávie, a míváme dodávky i z USA.

 

Kde všude můžeme narazit na pobočky Textile House?

K dnešnímu dni máme přibližně 170 prodejen v osmi evropských zemích. Přibližně je to proto, že každý měsíc otvíráme další a další prodejny.

 

Jak se vybírá oblečení, které se dostane na věšáky Textile House? Dbáte i na různorodost značek a stylů?

Ne, to je něco, co vůbec neřešíme, jelikož je to prakticky nemožné. Zároveň je to i hlavní lákadlo pro naše zákazníky – moment překvapení, co a na které prodejně bude, v jaké barvě, velikosti, od jaké značky. To je důvod proč někteří obíhají i více prodejen v rámci jednoho města, protože všude objeví něco jiného.

 

Jací lidé chodí nejčastěji do vašeho obchodu? Nabízíte i dětské a pánské oblečení?

Naše nabídka je široká, každý si v ní najde to svoje. Nabízíme oblečení pro všechny věkové kategorie, máme i oddělení bytového textilu. Lidé mají často představu, že k nám chodí chudí zákazníci, ale opak je pravdou. Jestli chcete v jedné prodejně potkat elegantní dámy, hipstery, umělce, čiperné důchodkyně nebo bezdomovce, přijďte do second handu.

 

Co se děje s oblečením, které se neprodá?

Zboží, které se neprodá putuje do naší třídírny a posílá se na další zpracování. Ze zkušeností víme, že když se kus neprodal ani za 20 Kč, je to něco, o co zákazníci nemají zájem a proto jde automaticky na lis.

 

Textile House je známý svými výprodeji, jak fungují?

Jako překvapení. Vždy, když přijdete, tak vás čeká něco, co jste neočekávali.

 

Pociťujete rostoucí oblibu nakupování v second handech?

Nedokážu posoudit, jak je to v jiných second handech, ale k nám se zákazníci rádi vrací. Naše prodejny jsou pro ně místem, kde se střetnou s dalšími lidmi, najdou na jednom místě všemožné značky a nejrozmanitější druhy stylů oblečení.

 

Poslední dobou se hodně řeší plýtvání lidstva. Myslíte si, že second handy mohou v tomto směru něco vyřešit?

Rozhodně ano! Když si vezmete, že dokážeme zpracovat až 97% zboží na nové využití, znamená to pro nás velké snížení znečištění planety jen naší firmou. A to nemluvíme o tom, že na výrobu jednoho trička se spotřebují 4 litry vody, které koupí trička v second handu ušetříte. Takže nakupování v second handu odbourává existující nadprodukci a předchází i plýtvání zdroji.

 

Podporujete sama udržitelnou módu a nakupujete z druhé ruky?

Jako všichni zaměstnanci naší firmy, i já mám plné skříně jedinečných kousků z druhé ruky. Stejně tak to má i má rodina. Nedokážu odolat, když vidím oblečení z kvalitních materiálů jako je kašmír, angora nebo hedvábí, které by v jiných obchodech stálo spoustu peněz a v second handu si ho můžu koupit za pakatel.

 

Kam se Textile House vyvíjí? Otevřete více poboček? Přemýšlíte i o e-shopu?

Textile house chce být dostupný pro většinu lidí, takže bychom byli rádi v každém větším městě. Průměrně otvíráme 6-8 obchodů ročně v každé zemi a i na letošní rok máme v plánu další rozšíření. O e-shopu ale neuvažujeme. Věříme v klasický obchod, kde se lidé můžou setkat, dát se do řeči, navzájem si povědět, že jim to sluší a popřát si pěkný zbytek dne.

 

A jak jste na tom Vy? Nakupujete v second handech? Dejte nám vědět na Facebooku!

Textile house najdete ve Zlíně na Štefánikově ulici 2520 a pár vybraných kousků budete moci zkusit již 11.3. v 14|15 BAŤOVĚ INSTITUTU na druhém ročníku Fashion Pointu, tak přijďte, my se na vás těšíme!

 

Rozhovor připravila Tereza Rychetská